„Unatoč aktivnostima kojima Grad kroz energetsku obnovu zgrada u svom vlasništvu, plinofikaciju i druge mjere pridonosi stvaranju zdravije sredine za građane Slavonskog Broda, koncentracija neočišćenja na koju nemamo direktnog utjecaja i dalje je zabrinjavajuća. Stoga očekujem potporu države i uvođenje mjera koje će pridonijeti smanjenju onečišćenja u Slavonskom Brodu s ciljem poboljšanja kvalitete života svih Brođana“, izjavio je gradonačelnik Mirko Duspara.
Dopis s prijedlogom konkretnih mjera gradonačelnik Duspara je uputio 18. listopada predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću, Ministarstvu zaštite okoliša i energetike te JANAF-u.
Prije svega, traži se utvrđivanje posebnog statusa građana Slavonskog Broda u nizu javnih natječaja vezanih uz energetsku obnovu. Svrstavanje građana Slavonskog Broda u posebnu kategoriju u kojoj se 85 do 100 posto ukupnih izdataka financira iz europskih fondova, omogućilo bi obnovu fasada i zamjenu starih ložišta na kruta goriva s prirodnim plinom. Imajući u vidu činjenicu da su ložišta na drva najznačajniji lokalni izvor onečišćenja zraka u sezoni grijanja, ova mjera izravno bi pridonijela smanjenju zagađenja u gradu.
Veliki utjecaj na smanjenje onečišćenja zraka imalo bi i izmještanje graničnog prijelaza i naplatnih kućica na autocesti kojom prolazi 17,5 milijuna vozila godišnje. Pomicanjem naplatnih kućica vozači bi morali smanjiti brzinu vožnje što bi uvelike umanjilo i emisiju plinova u okoliš. S druge strane, granični prijelaz utječe na kvalitetu zraka zbog dugog zadržavanja automobila i kamiona koji ne gase svoje motore i time kontinuirano zagađuju već ionako slabo kvalitetan zrak u Slavonskom Brodu. Grad Slavonski Brod zalaže se i za plaćanje tzv. ekološke rente jedinici lokalne samouprave, za onečišćenje uzrokovano od strane JANAF-a. Ova sredstva grad Slavonski Brod bi mogao koristiti u rješavanju brojnih ekoloških problema s kojima je suočen.
Uvođenjem navedenih mjera značajno bi se smanjila količina lebdećih čestica u zraku kojeg Brođani udišu te bi im se olakšali zahvati poput energetskih obnova kuća što je preduvjet za njihovo zdravije obitavanje u domovima.
Zahtjev da se građanima Slavonskog Broda dodijeli poseban status u javnim natječajima i pozivima za energetsku obnovu obiteljskih kuća još je prije godinu dana upućen Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvu zaštite okoliša i energetike, Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja te Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Iako su navedene institucije pokazale razumijevanje za probleme građana Slavonskog Broda, izostala je konkretna akcija pomoći istima.
Ovaj mjesec gradonačelnik je o spomenutim zahtjevima upoznao i predsjednicu Republike Hrvatske Kolindu Grabar Kitarović, tijekom rada njenog ureda u Slavonskom Brodu. Upravo je u to vrijeme, 9. listopada, došlo do posljednjeg ekološkog incidenta u Slavonskom Brodu kad je eksplodiralo jedno od postrojenja rafinerije nafte u Bosanskom Brodu, što je uzrokovalo veliki požar. Ovaj slučaj još je jednom ukazao kako građani Slavonskog Broda žive u nezdravom okruženju te je upravo stoga dužnost države da učini sve u svojoj moći da ih zaštiti i omogući im pravo na čisti zrak.