Prostor u novoobnovljenom kazamatu u zapadnoj kurtini Tvrđave Brod potpisom ugovora i predajom ključa dodijeljen je na korištenje Brodskoj udruzi tamburaša koja tu namjerava urediti u svijetu jedinstveni Muzej tambura. Ugovor o korištenju kazamata potpisali su gradonačelnik Mirko Duspara i predsjednik Brodske udruge tamburaša Krešimir Dokuzović.
Na ovaj način grad Slavonski Brod ispunjava obećanje da će tamburašima osigurati novi primjereniji prostor u Tvrđavi nakon što je postav muzeja tambure lani morao biti privremeno preseljen iz Kapelanova stana nakon ukidanja Turističko-informativnog centra. Gradska uprava dodijelila je još 2008. godine tamburašima prostor male barutane, ali uređenje ovog prostora bilo je preveliko ulaganje za Brodsku udrugu tamburaša.
-U novoobnovljenom je kazamatu oko 130 kvadrata prostora i prema razgovoru s ljudima iz Brodske udruge tamburaša to je prostor koji zasad zadovoljava njihove potrebe, a ako bude potrebe to se može i širiti. Naš cilj je da sve izloške koje imaju, a Brod je poznat po tome da
ima dugu tradiciju tamburaške glazbe, pokažu i široj javnosti. Obzirom da u Tvrđavu Brod dolazi dosta organiziranih turističkih grupa ovo je prilika da između ostalog uđu u taj prostor gdje će turisti imati priliku vidjeti kako se rade glazbala, ali isto tako i poslušati naše tamburaše koji su jedni od najboljih u Hrvatskoj. U uređenje ovog prostora dosad je uloženo oko 150 tisuća kuna, ostaje nam da još uvedemo grijanje i riješimo problem ovlaživanja ovog prostora. Uvjeren sam da će i sama udruga tamburaša kandidirati prema ministarstvima jer su otvoreni određeni fondovi gdje mogu dobiti sredstva za sam postav. Izloške imaju, sad je potrebno urediti postolja i sve što treba da to bude i prostor za muzeja tamburice, ali i prostor u kojem će udruga primati posjetitelje i pokazati svoje glazbeno umijeće, istaknuo je na prigodnoj konferenciji za novinare gradonačelnik Mirko Duspara.
Predsjednik Brodske udruge tamburaša Krešimir Dokuzović zahvalio se gradu i turističkoj zajednici na podršci u osiguranju prostora za ostvarenje projekta muzeja tambura čiji su pokretači maestro Mihael Ferić i glazbalar Mladen Jurković.
-Muzej smo zamislili u devet dijelova: pored najstarijih tambura bit će izloženi i notni i slikovni materijali, publicistika, predstavljen glazbalarski obrt, a bit će tu i slušaonica i suvenirnica. Smisao je da to ne bude klasičan muzej već i živi prostor u kojem će se uvijek nešto događati, poput izložbi, koncerata, seminara. Naša je velika želja da muzej bude otvoren u rujnu, istaknuo je predsjednik Brodske udruge tamburaša Krešimir Dokuzović.