U Gradskoj vijećnici upriličen je savjetodavni sastanak povodom javne rasprave o nacrtu Plana upravljanja slivom rijeke Save kojeg su u sklopu projekta „Uspješno sudjelovanje javnosti u upravljanju slivom rijeke Save“ financiranog iz predpristupnog IPA fonda Europske unije organizirali „Zelena akcija“ iz Zagreba i „Centar za razvoj i podršku“ iz Tuzle sa svojim partnerima: eko udrugom „Zeleni san“ iz Vinkovaca i Ekološkom koalicijom Unskog sliva iz Bihaća i Prijedora.
Nacrt prvog šestgodišnjeg plana upravljanja slivom rijeke Save nalazi se na javnoj raspravi do 21.travnja 2012. godine i donosi ga Međunarodna komisija za sliv rijeke Save. Plan upravljanja donosi se na temelju Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save, međunarodnog ugovora između država na području sliva (Slovenije, Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore).
Osnovni cilj organizacije ovakvih skupova je uključivanje u javnu raspravu s komentarima i prijedlozima što šireg krug zainteresirane javnosti – od lokalnih zajednica do udruga i institucija, da saznaju što više o instrumentima na temelju kojih se Plan donosi i što će značiti za njihove lokalne zajednice. U cijelom slivu rijeke Save živi više od osam milijuna ljudi, a u Hrvatskoj i BiH oko četiri milijuna.
U prvom Planu upravljanja slivom rijeke Save posebno je obrađeno pet najznačajnijih pitanja: organska zagađenja, zagađenja nutrijentima (hranjivim materijalima), zagađenja opasnim supstancama, hidromorfološke promjene i podzemne vode.
Nakon što su Enes Ćerimagić iz Zelene akcije i Marko Nišandžić iz Centra za razvoj i podršku uvodno predstavili nacrt Plana upravljanja slivom rijeke Save, na savjetodavnom sastanku u Slavonskom Brodu, kojem su nazočili predstavnci lokalnih zajednica i institucija iz Doboja, Dervente, Odžaka, Vukosavlja, Modriče, Slavonskog Broda i dr., kritički je analizirano trenutno stanje i predložene mjere i ciljevi. Brojne kritičke primjedbe iz rasprave bit će upućene međunarodnoj Komisiji za sliv rijeke Save.
Detaljan nacrt Plana upravljanja slivom rijeke Save može se naći na web stranici: www.zastitaokolisa.crp.org.ba , a prijedlozi, sugestije i komentari mogu se poslati na e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.