fbpx
 
 

VladimirRem.jpgU ponedjeljak 22. kolovoza 2011. godine u 84. godini napustio nas je naš sugrađanin, pjesnik, esejist, književni kritičar i povijesničar Vladimir Rem.
Komemoracija će se održati u velikoj dvorani Gradske knjižnice Slavonski Brod
u srijedu 24. kolovoza 2011. u 13 sati. Posljednji ispraćaj pokojnika  bit će  u srijedu, 24. kolovoza 2011. u 16 sati na Gradskom groblju u Slavonskom Brodu.

IN MEMORIAM
Vladimir Rem je rođen u Slavonskom Brodu 4. prosinca 1927. godine od oca Stjepana, pohrvaćenog Nijemca i majke Marije rođ. Akšamović iz Garčina. Oženio se, i veći dio života proveo sa suprugom, Brođankom, Jasenkom rođ. Dujmić s kojom ima sina Gorana. Iz prvog braka ima sina Darka. U našem Brodu završio je Osnovnu dječačku školu i realnu gimnaziju. Diplomirao je (hrvatski jezik i jugoslavenske književnosti) na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Kao nacionalno osviješćena osoba, ovaj srednjoškolski profesor i kulturni radnik, nesklon pristajanju na šutnju, uhićivan je, suđen i osuđivan u svom rodnom gradu. U  vrijeme  poslijeratnog boravka  u Brodu Vlado  prijateljuje s prof. Kaminskim, dr. Kovačevićem, kćerima Ivane Brlić-Mažuranić Zdenkom i Nedom, prof. Šokecom, Tadijom i dr. Brod ga, onomad, ne prepoznaje. Kao „brodski prognanik“ za mjesto nastavka svojeg rada izabire Vinkovce, u kojima od 1967. do 1992. godine obnaša dužnost direktora Gradskog kazališta te aktivno sudjeluje u kulturnom,  javnom i društvenom životu. Pored rada u kazalištu i novinarstva 1981. godine u Vinkovcima osniva Sekciju DKH za Slavoniju i Baranju (danas DHK) i postaje njezinim prvim predsjednikom. U tijeku Domovinskog rata, na prijedlog i uz pomoć gradske vlasti, vraća se u svoj rodni Brod i u njemu nastavlja s književnim radom do svoje smrti.
Vlado, iako je, po osobnom kazivanju, pisao pjesme još u gimnazijskim danima, pripada generaciji hrvatskih pjesnika koji su se u hrvatskoj književnosti pojavili nekoliko godina poslije Drugog svjetskog rata. U poraću se intenzivno družio s još jednim velikanom hrvatske pjesničke riječi, Tinom Ujevićem, s kojim je djelio i književnu i ljudsku sudbinu i čiji mu je život bio ljudska i književna okupacija („Pod Tinovim kišobranom“, „Tin bez vina“). Volio ga je i  Tadija, a Miroslav S. Mađer mu je, do smrti, jedan od najboljih prijatelja  i najvjerniji književni sudrug.
Vladimir Rem  bio je glavni urednik lista „Glas mladih“ (1952.), član redakcijskog odbora „Literature“ i član redakcijskog odbora „Književne revije“ (1953.). Prvi puta objavljuje svoje  pjesme  1950. godine u časopisu „Izvor“( Zagreb), a  prvu  zbirku pjesama „Lirske minijature“ objavljuje 1951. godine i  tiska ju  u brodskoj tiskari „Plamen“. Jedan je od autora stihova i u zbirci poezije  „Lirika“ (1953.) i  zbirci „Jesenas i danas“ (1954). Predstavlja se svojim radom i u zborniku „Lirika Slavonije“ (1956.) i u antologiji mlade hrvatske lirike „Četrdesetorica“ (1955.). U to vrijeme  član je Kluba mladih pisaca zagrebačkog sveučilišta. Osim zaokupljenosti poezijom,  njegova književna pažnja  usmjerena je i na pisanje kritičko-informativnih članaka iz područja suvremene književnosti.
Vladino dugogodišnje djelovanje i predani rad u Vinkovcima i u Brodu ostavili su duboki trag  u napisanom te se njegov identitet i ljubav za zavičajem, čitajući ono što nam je ostavio u nasljeđe, ne može promatrati izdvojeno iz stvaralačkog toposa, kako Vinkovaca tako i našeg Broda.
Ne mogu se ne vratiti na Vladin društveno – politički i kulturni angažman i ne spomenuti kako je on jedan od osnivača i prvi predsjednik Matice hrvatske u našem gradu ali i, zahvaljujući tadašnjim svojim i našim sugrađanima, politički zatvorenik – istog grada. Izgnanik, pa povratnik.
Zaljubljenik u Hrvatsku i svoj šokački (slavonsko – šokački) zavičaj još u Vinkovcima pokreće i uređuje biblioteku „Baština“ i biblioteku „Brazde“ s ciljem popularizacije zavičajnog književnog nasljeđa i suvremenog stvaralaštva. S velikom radošću dočekuje hrvatsku nezavisnost iako, do svojih posljednjih dana, dvoji: koliko je ta ista Domovina, njegova i naša, uspjela biti ono što joj je on želio. Zavičaj, naš slavonski, bio je u svakome, ne samo kulturološkom smislu najvažnija životna inspiracija koja se iščitavala iz svake njegove riječi. Artikulacija kulturno – književnih zavičajnih nastojanja vidljiva je, kako iz njegovih pjesničkih zbirki, tako još i više iz izdanja vinkovačke izdavačke kuće „Privlačica“ gdje Vlado uređuje biblioteku „Slavonica“ (100 djela slavonskih pisaca) i „Croatica“ (100 djela hrvatske književnosti). U istoj izdavačkoj kući jedan je od urednika i autora fotomonografija „Vinkovci i okolina“ i „Vukovarsko-srijemska županija“. Njegova zaokupljenost lokalno-povijesnim temama  vidljiva je i iz ostalih književnih i povijesnih članaka objavljivanih u časopisu „Moji Vinkovci“, te u godišnjacima Ogranaka MH u Vinkovcima.
Po povratku u Brod, nastavlja s intezivnom književno – kulturnom i povijesnom djelatnošću. Redovno se svojim radovima javlja u „Vijencu“, „Hrvatskom slovu“, „Maruliću“, „Slavonskom kalendaru“, “Kuchniku“, godišnjacima Ogranka MH u Brodu, te u „Posavskoj Hrvatskoj“ i njezinom nekadašnjem kulturnom podlistku „Brodskom Tragu“. Glavni je urednik biblioteke „Brodski pisci“ u sklopu koje je do danas, zahvaljujući Vladi, objavljeno pet kola sa po pet naših brodskih pisaca. Posbno je važna knjiga "Šokci u povijesti, kulturi i književnosti“, koja je izdana kao sveučilišni udžbenik, a napisao ju je zajedno sa svojim sinom Goranom. Od 25 knjiga koje je Vlado napisao pola ih je nastalo u Vinkovcima, a pola u Brodu.
Za svoj rad i zalaganje na polju hrvatske, slavonsko – šokačke i naše brodske kulture Vlado je nagrađen,  među   ostalim i: poveljom „Visoka žuta žita“, Grbom grada Broda, Zlatnom poveljom MH, poveljom „Julije Benešić“, nagradom za životno djelo „Josip i Ivan Kozarac“, odlikovan  je od strane prvog hrvatskog predsjednika Redom Danice hrvatske s likom Marka Marulića te je 2008.godine proglašen počasnim građaninom Grada Slavonskog Broda.

rem1.jpg 

Bio mi je, unatoč velikoj razlici u godinama, veliki prijatelj. Povjerio mi se kako mu je zadnja želja, prije nego li nas zauvijek napusti, dovršiti svoju knjigu „Šokci – jučer i danas“. U subotu je vidio zadnje plodove i krunu svojeg književno-povijesnog rada. Knjiga je dovršena i bit će uskoro tiskana.
Našem gradu Vlado je, na spomendan Gradske knjižnice 2010. godine, darovao svoju cjelokupnu, književnu i knjižnu ostavštinu i tako jasno poručio čiji je i kamo pripada. Pred nama je velika odgovornost opravdati njegov izbor te kroz darovanu ostavštinu valorizirati njegov kulturno-znanstveni doprinos i, u konačnici, oteti od zaborava silan trud i rad Vladine plemenite slavonske duše.
Vlado, veliko hvala!

(prof. Ivan Stipić, ravnatelj Gradske knjižnice Slavonski Brod)

Obrasci

Obrasci za podnošenje zahtjeva, zamolbi i sl.

Pristup informacijama

Pravo na pristup informaciji ostvaruje se podnošenjem zahtjeva

Prijavi problem

Mobilna aplikaciju za brže rješavanje komunalnih problema

Ured za građane

Brže i učinkovitije rješavanje predmeta koji se vode u upravnim odjelima Grada.

Servis 48 sati

Imate li ideje, prijedloge, pitanja o područjima za koja se brine grad Slavonski Brod.

Dječji vrtići

Za još bolju komunikaciju obitelji i dječjeg vrtića. Pohvale, prijedlozi i pritužbe.

Službeni glasnik

Službeni glasnik

Proračun Grada Slavonskog Broda

Proračun Grada Slavonskog Broda

Sudjelujte u kreiranju gradskog proračuna

Sudjelujte u kreiranju gradskog proračuna

Onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu

Onečišćenje zraka u Slavonskom Brodu

Cjenici i opći uvjeti komunalnih usluga

Cjenici i opći uvjeti komunalnih usluga

Ugovori i javna nabava

Ugovori i javna nabava

Jednostavna bagatelna nabava

Jednostavna bagatelna nabava

Oglasna ploča

Oglasna ploča

Važeći prostorni planovi

Važeći prostorni planovi

Informativno glasilo

Informativno glasilo Grada Slavonskog Broda

U Svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić

U Svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić

U Svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić

Katarinski sajam

Katarinski sajam

Katarinski sajam

Dječji sajam

Dječji sajam

Dječji sajam

Sajam cvijeća

Sajam cvijeća

Sajam cvijeća

Javni gradski bicikli

Unajmi bicikl putem terminala, mobilne aplikacije ili pametne kartice i uživaj u vožnji!

Hotspot (WiFi4EU)

Trg Ivane Brlić-Mažuranić, Brodska Tvrđava

Digitalna pisarnica grada

Status vašeg predmeta možete provjeriti unosom korisničkog pina

0800 200 217

Ostavite Vašu poruku na besplatnom info broju

stanovi vdoesna
GRAD SLAVONSKI BROD

Vukovarska 1, HR-35000 Slavonski Brod
Tel: +385 (0)35 217 000

Radno vrijeme Gradske uprave:
Ponedjeljak - Petak od 7.00 do 15.00 sati

Besplatni info telefon: 0800 200 217

Kontakti Gradske uprave

 

facebook Instagram TikTok YouTube Vimeo